teisipäev, 18. jaanuar 2011

Basil Kirchin "Primitive London / The Freelance"

Esitaja: Basil Kirchin
Aasta: 1965/1970 (2010)
Zhanr: soundtrack, jazz
Riik: Inglismaa
Faili suurus: 53,2 MB

Mu lemmik filmiheliloojal ilmus eelmine aasta plaat varem avaldamata materjaliga. Ma pole siiani seda blogides märganud, nii et tasub kiiresti allalaadida enne kui võibolla ära kustutatakse. Siin albumil on soundtrackid kahele filmile. "Primitive London" on tüüpiline sensatsiooni jahtiv mondo film, kus vaadeldakse modisid ja biitnikke, prostituute ja swingereid, sünnitamist, kanade tapmist jne. Ise pole näinud, nii et ei oska öelda, kas igav või lõbus. Igaljuhul tuntud ta pole. Ja teine film "The Freelance" on veel tundmatum. Otsisin IMDb'st ja seal oli mitu tükki sellenimelisi ja ma ei viitsinud pikemalt süveneda. Kõik see polegi muidugi tähtis, sest ega ma ei propageerigi praegu filmi vaid muusikat ja Basil Kirchin on siin plaadil jällegi oma kindlas kvaliteedis.

reede, 14. jaanuar 2011

Nuclearhammer: kolm plaati (2006-2009)

Esitaja: Nuclearhammer
Aasta: 2006, 2007, 2009
Zhanr: WAR METAL!
Riik: Canada
Faili suurus: 147,73 MB

Oma metalivaimustuses ajan ma taga ikka peaaegu eranditult mingi friiklusega silmapaistvaid tegijaid, aga vahest harva juhtub ka nii, et leian mõne täiesti niiöelda hetero bändi, mis on nii hea, et ei lase ennast kuidagi ignoreerida. Nuclearhammer osutus just selliseks bändiks. Nii heaks, et mul ei piisanud ühest plaadist, vaid oli vaja kohe kätte saada ka kõik teised. Nende stiiliks on kõige puhtakujulisem war metal. See on stiil, mille alustala ja ühtlasi ka kõige kõvem esindaja on siiani Blasphemy. Blasphemyl on ilmunud ainult kaks stuudioalbumit, viimane neist aastal 1993, kuid imelikul kombel tegutsevad nad järjekindlalt siiani. Kuid ega war metalit ei tehta üldse vähe - see on trend, mis on aastatega üha kasvanud, neid bände on kaasajal lugematult palju, siiski pole ükski neist minu arust küündinud samale tasemele Blasphemyga. See tähendab, et kellelgi pole õnnestunud päris veenvalt jäljendada seda müstiliselt kumisevat saundi, nende peaaegu kaoseks kuhjuvat kiirust ja ilma igasuguse tehnilise trikitamiseta toorest primitiivsest jõudu. Enamus war metali bände üritavad küll karmi nägu teha, aga üldiselt kujunebki nende probleemiks liiga hea mänguoskus. Atmosfäär ei mahu enam ära kogu selle peene musitseerimise keskele. No ja siis ma leidsin Nuclearhammeri - parim kaasaja war metal Blasphemy järel. Mu jutt kisub nüüd natuke romantiliseks, aga see on selline teatav loomalikus või metsikus, mis siin muusikas töötab. Umbes sama tunne, mis võib tekkida mõne suure ja ärritunud metsloomaga kokku sattudes. On teada, et ta on väga tugev, et ta võib juba kasvõi kogemata sul käpalöögiga pea otsast rebida. Samas on võimatu ennustada, mida ta oma primitiivse loomamõtlemisega ette võtab. Kindlasti ei hakka ta mingit keerulist lugu jutustama või osavalt kukerpalle tegema. Esialgu ta lihtsalt passib vihaselt ja karjub. Igal juhul on kindel, et nalja ta ei tee, sest loomadel ju puudub huumorimeel.
Laadisin üles kolm plaati - "Immortalized Hatred" (2006), "Existence of Abhorrence" (2007) ja "Obliteration Ritual" (2009). Kõige vihasem on "Existence of Abhorrence", sellest soovitan ka alustada. 2009 aasta plaat ilmutab juba kergeid väsimuse märke, aga on ka siiski täiesti OK.

esmaspäev, 10. jaanuar 2011

Absurd "Life Beyond The Grave: 1992-1994" (Compilation)

Esitaja: Absurd
Aasta: 2010
Zhanr: NSBM/lo-fi/dark folk/punk
Riik: Saksamaa
Faili suurus: 163,3 MB

Ükspäev lugesin tööl olles ajaviiteks oma black metali lemmikute intervjuusid. Pitchforkile antud Akitsa intervjuust selgus, et algusest peale on nende üheks suurimaks eeskujuks olnud saksa bändi Absurd esimesed demod. Olin Absurdiga varem väga põgusalt tutvunud, nad on BM undergroundis nii kõva nimi, et neid mitte teada on lihtsalt võimatu, aga olin kuulanud vale plaati ja teinud selle põhjal vale järelduse. Teadsin Absurdi esimest "korralikku" albumit "Facta Loquuntur" ja see tundus mulle varem ja ka praegugi liiga punk, et huvi pakkuda (kõikidele pungiliku BMi huvilistele on see samas muidugi kohustuslik), seega loobusin edasi uurimast. Nüüd, mil olen neid õigeid demosid kuulanud, saan täpselt aru millest Akitsa vaimustus. Ühtlasi pean tunnistama, et arvamus Akitsa originaalsusest langes päris kõvasti. Kohe on selge kust on tulnud need imelikud rütmid, primitiivsed arranzheeringud, puhta häälega pohhuistlik möödalaulmine jne. Absurd tegi seda kõike kümme aastat varem. Aga Akitsat ei maksa siiski alahinnata, sest ega keegi teine (kui üldse keegi) seda Absurdi pärandit nii hästi edasi ei arenda. Metal Archives'ist diskograafiat uurides tuli välja, et Absurdil ilmus 2010 aastal võimsalt põhjalik kogumik, mis annab täieliku ülevaate nendest esimestest aastatest. Ma arvan, et see on kõige olulisem retrospektiivne kogumik, mis eelmisel aastal ilmus.
P.S. Ja seda ma ka ei teadnud varem, et kurikuulus Hendrik Möbus on selline prillidega nohkar. Tõeliselt armas väike Hitler.

laupäev, 1. jaanuar 2011

EDASI: mõni sõna selgituseks


Kolmapäeval, 5. jaanuaril kell 17 on Hobusepea Galeriis mu näituse "Guts'n'Roses" avamine. See on ülevaade viimase pooleteise aasta loomingust. Mul on olnud väga aktiivne periood. Esmakordselt elus oli nii, et maalisin peaaegu iga päev paar tundi. Plaan on eksponeerida üle kolmekümne maali, aga eks see selgub alles tööde ülespanekul, kui mitmele ruumi jagub.
Ühtlasi ilmub näituse avamisega samal päeval ja samas kohas kaks EDASI plaati. Olen selle nime all muusikat teinud juba viimased 6-7 aastat, aga esimene võimalus midagi avaldada saabus alles nüüd. Neil kogumikel on täiesti uusi 2010 aastal tehtud lugusid, värskeid ümbertöötlusi varasemast materjalist ja ka aastal 2004 tehtud vanu asju. Teatud mõttes on kõik siiski uus, sest plaadile pole neist varem midagi jõudnud.
Selgitaks ka pisut muusikalist tausta. EDASIga 2003 aastal alustades mingit eesmärki kindlat stiili järgida polnud. Eelkõige sai see loodud just soovist teha midagi, mis ei oleks kinni popi ja rocki reeglites. Et ei oleks seda tüüpilist mustrit, kus trummid annavad kätte pulsi ja siis rütmi- ning sooloinstrumendid hakkavad selle saatel jämmima. EDASI improvisatsioonilised etteasted olid mõeldud rünnakuna turvaliselt kokkuleppelise meelelahutuse vastu. Niisiis sai aluseks eelkõige dekontrueerimine - EDASIst oli saanud mürakollektiiv, mis kasutas siiski enamvähem tüüpilise rockgrupi instrumente.
Umbes samal ajal, kui sündis EDASI hankisin endale koju arvuti. Hakkasin hulgaliselt muusikat allalaadima ja avastasin muuhulgas, et black metal oli vahepealsete aastate jooksul teinud läbi tohutu arengu. Oli tekkinud loendamatult uusi värskete ideedega underground bände. Tundsin peaaegu sama suurt vaimustust nagu esmakordselt teismelisena black metaliga tutvudes. Tänapäeva BM on murdnud end vabaks kammitsevatest reeglitest. See ei pea enam lähtuma vaid hevist, pungist ja death metalist. Mõistsin, et BMi tumedat müstilist atmosfääri on võimalik kasutada ükskõik millise muusika puhul. See tõdemus oli väga inspireeriv ja julgustav, sest olin märganud, et mul ei õnnestu mitte kuidagi stiililiselt tabada metal-muusikat. Nii sai EDASIst aega mööda projekt, mille kaudu ma püüan peamiselt vahendada oma nägemust black metalist. Olen kohati kasutanud lugudes mitmeid tüüpilisi stiilielemente nagu blastbeat, tremolo kitarr (või selle imiteerimine süntesaatoril), monotoonsus, pikad kordused jne. Kindlasti ka lo-fi helikvaliteet, mis on üks black metali esteetika aluseid.
Ega vist polekski vaja öelda, aga kui mõne jaoks tähendab black metal okultismi, paganlust, looduse kummardamist, surmakultust, negatiivsust või lausa midagi poliitilist, siis EDASIl puudub siinkohal igasugune seos. Mingeid mängulisi viiteid ei saa muidugi kunagi välistada. Kuid kuna igasugune muusika tähendab midagi, siis ma arvan, et antud juhul peegeldub selles mingi abstraktne nihilismi, kaose ja vastuolude armastus.


EDASI "White Tie Black Noise"
Trash Can Dance 2011
TCD05

01 Unknown Critters 02:59
02 Riders Of Apocalypse On Speed 11:38
03 Eisener Besen 03:12
04 Die Lügenrächer 09:33
05 Detsembrikuumus 16:50
06 Missanigra 03:34
07 Kalt Und Gefärlich 03:11
08 Horror Mirror (Original Version) 16:51

Hind 2,5 eurot.
Tiraazh: 50

EDASI "Night At The Museum" 2011
Trash Can Dance 2011
TCD04

01 Horror Mirror 17:38
02 Black Christmas 06:10
03 Kill Or Die 12:46
04 Lovers Rock 09:38
05 Carpathian Beefeater 03:37
06 Missanigra Revisited 03:26
07 Black Valentine 03:55
08 Death After Life 12:14

Hind 2,5 eurot.
Tiraazh: 50

Plaadid ilmuvad 5. jaanuaril.

Huvi korral võta ühendust gtm242@hot.ee.